LTP - Lakástakarékpénztár


Mi az a LTP?

Hány féle LTP van, és azok miben különböznek egymástól?

Melyik LTP a legmegfelelőbb a számomra, hogyan valósíthatom meg vele céljaimat?

Miért jobb, ha tőlünk kér tanácsot és nem magától a lakástakarék pénztártól?

LTP mint megtakarítási forma, előtakarékoskodás

LTP felhasználása és a hozzá kapcsolt hitel

LTPak összehasonlítása

LTP kalkulátor

LTPi akció

Társasházi és lakásszövetkezeti LTP

OTP LTP

Fundamenta LTP

AEGON LTP

ERSTE LTP

 

 

Mi az a LTP?

A lakástakarék pénztárakon keresztül a Magyar állam 30% vissza nem térítendő támogatást nyújt a lakáscélú megtakarításokhoz, minden magyar adóazonosítóval rendelkező állampolgárnak amennyiben az elvárások teljesülnek. Az állami támogatás mértéke 30%, de maximum 72000 Ft/megtakarítási év.

A LTP egy előtakarékossági számla, melyre havonta maximum 20.000 Ft összeg gyűjthető, minimum 4 éven keresztül, és maximum 10 éves megtakarítási időszak választható.

A LTP rendszer közel 20 éve működik Magyarországon kormányoktól függetlenül, hogy ösztönözze lakáscélú megtakarításokat.

A termék tartalmaz egy hitel felvételi lehetőséget, mely a megtakarítási időszak lejártával igényelhető. A hitel felvételéről csak a futamidő végén kell dönteni.

A szerződés elindításának alapfeltétele a szerződéskötési díj, mely a szerződéses összeg 1%-a. Ennek mértéke, terméktípustól függően 28.000-80.000 Ft-ig terjed, továbbá szükséges a termék elindításához az első havi megtakarítás összegét befizetni.

Felhasználása: csak lakáscélra vehető igénybe, vásárlás, felújítás, korszerűsítés, bővítés, építés, lakáscélú hitel kiváltás, gyerekek, és idősek jövőjéről való gondoskodás.

 

 

Hány féle LTP van, és azok miben különböznek egymástól?

 

Négy olyan pénzintézet létezik, mely LTP terméket kínál.

Fundamenta, OTP, ERSTE, Aegon.

 

A LTPi termékek működésükben, szabályrendszerükben és a hozzájuk tartozó állami támogatásokban szinte teljesen egyformák.

Mivel a LTPi piacon is folyik a verseny az ügyfelek megszerzéséért, a meglévők megtartásáért akadnak aprónak tűnő, de jelentős különbségek.

Általában a LTPhoz kapcsolódik egy hitelfelvételi lehetőség. Ennek egyik tulajdonsága az, hogy ez adható.

Így a LTPak között eltérés lehet a hitelbírálatban, a folyósítható hitel kamatában, stb.

További jelentős különbségek származhatnak abból, hogy melyik pénztár éppen milyen akciót kínál.

 

 

Erste LTP esetén fontos:

 

*Az Erste Lakástakarék termékei kapcsán az állami támogatás éves mértéke szerződésenként és személyenként, az adott megtakarítási évben – rendszeres befizetést feltételezve – az adott szerződés alapján betétként elhelyezett összeg 30%-a, legfeljebb évi 72 000 Ft, amely havi 20 000 Ft-os megtakarítás esetén érhető el.

Az EBKM érték a betéti kamat és az értékpapírok hozama számításáról és közzétételéről szóló 82/2010. (III. 25.) korm. rendelet alapján kerül megállapításra, havi 20 000 Ft folyamatos betételhelyezést feltételezve. Az Erste Lakástakarék Zrt. értékesített termékeinek állami támogatással együtt számított EBKM értéke 4,16%–11,47%, az állami támogatás nélkül számított EBKM értéke (-)1,46%–(-)0,05%, a megtakarítási idő és a kedvezményre való jogosultság függvényében. A tájékoztatás nem teljes körű, a betéti szerződés részletes leírását az Általános Szerződési Feltételek (Üzletszabályzat), az igénybe vehető kedvezmények feltételeit az Akciós hirdetmény tartalmazza.

Az EBKM és THM meghatározása az aktuális feltételek és a hatályos jogszabályok figyelembevételével történt, a feltételek változása esetén a mértéke módosulhat.

 

**A kapcsolódó THM érték 1 000 000 Ft-os kölcsönösszegre vonatkozik, és 5,63%–6,40% a megtakarítási idő függvényében.

 

 

Fundamenta LTP esetén fontos:

Az állami támogatás mértéke, szerződésenként és személyenként, havi rendszeres megtakarítást feltételezve legfeljebb évi 72.000,- Ft. A 821. számú módozat (4 év 4 hónap) állami támogatással együtt számított EBKM értéke 10,56%; az állami támogatás nélkül számított EBKM érték: -0,72%.

A jelen tájékoztatóban megjelölt EBKM érték a betéti kamat és az értékpapírok hozama számításáról és közzétételéről szóló 82/2010. (III. 25.) Korm. rendelet alapján került megállapításra, havi 20.000,- Ft folyamatos betételhelyezést feltételezve.

A jelen tájékoztatás nem tekinthető a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. részéről hivatalos ajánlattételnek, az itt leírtak kizárólag a figyelemfelkeltését célozzák. A tájékoztatás nem teljes körű, a betéti szerződés részletes leírását az Általános Szerződési Feltételek (Üzletszabályzat) tartalmazza.

A lakás-takarékpénztár által nyújtott lakáskölcsön teljes hiteldíj mutató meghatározásáról, számításáról és közzétételéről szóló 83/2010. (III.25.) Korm. rendelet 9. § (1) és (3) bekezdés szerint számított referencia THM érték 5,25%, amely a 821. számú módozatra (4 év 4 hónap megtakarítási idő) vonatkozik.

Reprezentatív példa lakáskölcsönre: a szerződéses összeg 1.680.000 Ft, ebből a lakáskölcsön teljes összege 1.000.000 Ft; a kölcsönkamat mértéke évi fix 3,9%, 57 hónapos futamidőre. A kölcsön teljes költsége: folyósítási díj: 0 Ft, kezelési költség: 30.310,- Ft, ügyleti kamat: 98.555,- Ft. Havi törlesztőrészlet 20.093,- Ft, a törlesztőrészletek összege 1.128.865,- Ft.

Új lakásszámla megkötésének feltétele a szerződéses összeg 1%-ának a befizetése.

 

 

Melyik LTP a legmegfelelőbb a számomra, hogyan valósíthatom meg vele céljaimat?

 

Ez előző pontban említett különbségekből adódóan kellő körültekintéssel kell eljárni LTPi szerződés megkötésekor.

Ügyfeleink legtöbbjének van már fogalma erről a termékről, mégis sokszor kiderül a személyes találkozásokkor, hogy a vágyakat nem mindig egyeztették össze a lakástakarék pénztártermékekből adódó lehetőségekkel.

Segítünk abban, hogy a céljai megvalósításához a legmegfelelőbb konstrukciót válassza.

Nem mindegy az, hogy négy, nyolc vagy épen 10 éves konstrukciót választ és az sem mindegy, hogy utána milyen feltételekkel jut hitelhez.

A meglévő szerződéseken bármikor lehet módosítani, melynek díja 2000 Ft, illetve amennyiben ezáltal a szerződéses összeg megemelkedik, a régi és az új szerződéses összeg különbözetének 1%-t kérhetik el.

Nem mindegy az sem, hogy hozzá tudjuk segíteni egy akció eléréséhez. Vannak időszakok, mikor valamely LTP elengedi a szerződéskötési díj egy részét vagy teljes egészét, így akár 80000 Ft –ot is spórolhat. Akadnak olyan akciók is, melyek bank-fiókon keresztül nem érhetők el, csak tanácsadók által.

 

 

Miért jobb, ha tőlünk kér tanácsot és nem magától a LTP-tól?

 

Független tanácsadóként, kötelességünk minden LTPi termék előnyéről hátrányáról nyilatkoznunk. Tőlünk mind a négy LTP összes termékének összes akciójáról tudomást szerezhet, és az információk birtokában választhat közülük. Cégünk kollégáival az összes LTPi terméket meg tudja kötni, sőt további ajándékokkal is megtámogatjuk szakértelmünket.

Nem kell bankfiókba, kirendeltségre mennie ügyfélfogadási időben, mi házhoz megyünk egyeztetett időpontban. Ha kell, többször is találkozhatunk egészen addig, amíg minden kérdésére választ nem kap, hogy biztonsággal tudjon dönteni.

 

 

LTP mint megtakarítási forma, előtakarékoskodás

 

A LTP mint megtakarítási forma, rendkívül hasznos a legtöbb lakáscéllal rendelkező magánszemély és közösség számára. Az állami támogatás célja, hogy ösztönözzön a megtakarításra, és az előtakarékoskodást követően gondolkodjunk csak a hitel felvételében, amennyiben a cél megvalósításához az szükséges. A LTP adta lehetőségeket gyermekek részére azért fontos időben igénybe venni, hogy a csemete az iskola befejezése után, ne eladósodva kezdje az életét, továbbá, hogy példát mutatva neki, részévé váljon az előtakarékoskodás.

 

LTP felhasználása és a hozzá kapcsolt hitel

 

A LTP főbb elemei a saját megtakarítás, állami támogatás, betéti kamat, és a hozzá adható lakáskölcsön. Ezen tételek összege adja meg a szerződéses összeget. A LTP felhasználási területe a lakás lakhatási célon belül minden területre kiterjed. Ilyenek például: Vásárlás, bővítés, felújítás, kertben növények telepítése, kútfúrás, korszerűsítés, napelemek stb. nyugdíjas házakban történő elhelyezés. A termékhez kapcsolt hitel nem jár automatikusan, a futamidő végén a felhasználó személy eldöntheti, hogy kéri-e a hitelt vagy sem. Amennyiben kéri, egy rendes hitelelbíráláson kell átesnie. A hitel elbírálásakor figyelembe veszik a jövedelmét, a jelzálog fedezetéül szolgáló alapot, illetve, hogy a lakás előtakarékoskodó rendesen fizette-e a vállalt havonta esedékes összeget, stb.

 

 

LTPak összehasonlítása

Jelenleg négy LTP van Magyarországon, alapításuk sorrendjében: Fundamenta, OTP, Erste, Aegon.

A LTP termék alapvetően kormányrendeletek alapján szabályozott állami konstrukció, mely az említett LTPakon keresztül érhető el, így fő paramétereikben nincs nagy különbség közöttük. A különbségek a LTPak akcióiból, kedvezményeiből adódnak, melyek a továbbiakban mutatkoznak meg.

 

Más eltérés általában nincs a LTPak termékei között.

 

 

LTP kalkulátor

 

Sok fajta ltp kalkulátort lehet találni az interneten, melyek előzetes tájékozódásra és tájékoztatásra alkalmasak, de számos egyéb feltételt nem mutatnak.

A kalkulátorokkal szemben a táblázatok egyszerre mutatnak teljes képet az összes megtakarítási, hitelfelvételi, törlesztési és lejárati összegekről, továbbá a betéti kamatokról.

Mivel a korrekt tájékoztatás a célunk, minden ltp termék előnyéről, hátrányáról teljes körű tájékoztatást adnak munkatársaink, személyesen, táblázatokkal, dokumentációkkal őszintén, díjtalanul, tabuk nélkül.

Regisztráljon, vagy kérjen személyes tanácsadást!

 

 

LTPi akció

 

A LTPi akciók folyamatosan változnak, de főbb paramétereiben csak az alábbiak lehetnek:

 

 

Társasházi és lakásszövetkezeti LTP

 

Társasházak és lakásszövetkezetek is nyithatnak LTP számlát és kaphatnak a befizetéseik után állami támaogatást. A támogatható lakáscél elem itt a közös tulajdonú helységek felújítására vonatkozik.

A támogatás mértéke függ a lakások számától, ami akár évi 324 000 Ft-is lehet.

Az alábbi táblázat mutatja, hogy lakásszámonként mekkora támogatás igényelhető LTPon keresztül:

Lakások száma épületenként

Maximális havi megtakarítási összegek

Maximális éves állami támogatás

2-4

30 000 Ft

108 000 Ft

5-30

40 000 Ft

144 000 Ft

31-60

50 000 Ft

180 000 Ft

61-120

60 000 Ft

216 000 Ft

121-180

70 000 Ft

252 000 Ft

181-240

80 000 Ft

288 000 Ft

240 feletti

90 000 Ft

324 000 Ft

További részletek ás hasznos információk:

LTP tanácsadás